Ga naar homepage
Zoeken

© 2025 groenleven.nl

Zon op land exloo
Judith Maas, directeur bij SDG Nederland

De Sustainable Development Goals als kompas voor toekomstbestendige bedrijfsvoering

Geplaatst op 15 juli 2024

De deadline van de Sustainable Development Goals (SDG’s) van de Verenigde Naties nadert: we zijn al over de helft van de looptijd. En we gaan ze niet halen, weet Judith Maas, directeur bij SDG Nederland, al. “We lopen enorm achter, zowel in Nederland als op mondiaal niveau. Dat betekent niet dat ik niet hoopvol ben voor de toekomst,” zegt ze, “maar er moet nog wel veel gebeuren.”

Judith Maas SDG

De Sustainable Development Goals zijn zeventien doelen om van de wereld een betere plek te maken, met als deadline 2030. Deze doelen zijn onderling met elkaar verbonden en overschrijden grenzen tussen landen en sectoren, denk hierbij aan gendergelijkheid, onderwijs en de klimaatcrisis. De SDG’s werden in 2015 in New York opgesteld, in hetzelfde jaar als het Klimaatakkoord van Parijs. “Dat was echt een magisch jaar”, vindt Maas. “Voor het eerst werden er écht ambitieuze doelen voor de lange termijn afgesproken. Doelen die staan voor duurzaamheid voor alles en iedereen. Ze houden daarmee rekening met indicatoren die iets zeggen over de impact op andere landen, met de rijke landen die ontzettend veel schade veroorzaken.”

Judith Maas werkte voordat ze directeur werd van SDG Nederland als diplomaat, maar wilde zich meer inzetten om Nederland verder te brengen op het gebied van duurzaamheid. Maas: “Ik heb het altijd de allerleukste baan ter wereld gevonden om Nederland te mogen vertegenwoordigen, maar dat ging steeds meer wringen. Nederland heeft best wel een sterk buitenlands beleid op het gebied van mensenrechten en ontwikkelingssamenwerking, maar wat ik steeds meer merkte was dat we op een aantal terreinen niet meer die koplopersol innamen. Met name onze voetafdruk, de schade aan de planeet en mensen in andere landen. Nederland is, ondanks onze kleine omvang, nummer 161 van de 166 gemeten landen op dat gebied.”

“We merken dat we de laatste dertig jaar gigantisch uit de pas vliegen. Dat moeten we in samenhang aanpakken en de SDG’s richten zich juist op die samenhang.”
Judith Maas, Directeur bij SDG Nederland

SDG’s als kompas

De directeur ziet de SDG’s als een duurzame agenda die ervoor moet zorgen dat alles en iedereen op de planeet voor altijd mee kan. “We merken dat we de laatste dertig jaar gigantisch uit de pas vliegen met het gebruik van grondstoffen, met onze co2-uitstoot en met de kloof tussen rijk en arm, zowel tussen landen als binnen Nederland. We zorgen kortom niet goed voor de planeet, de natuur en de mensen. Dat moeten we in samenhang aanpakken en de SDG’s richten zich juist op die samenhang.” Om de samenhang tussen de doelen te coördineren, fungeert SDG Nederland als netwerkorganisatie die alle sectoren in de samenleving probeert te verbinden op vlak van de Sustainable Development Goals. De organisatie verenigt personen en organisaties, stimuleert gezamenlijke initiatieven en bevordert synergie met betrekking tot de doelen.

SDG vlag

In mei jl. presenteerden de Rijksoverheid en SDG Nederland de ‘Achtste Nationale SDG Rapportage 2024’ en het CBS de ‘Monitor brede welvaart & Sustainable Development Goals 2024’. Maas: “Je ziet in beide rapporten dat we nog niet op de helft van de doelen zijn, ook al zijn we over de helft van de tijd. Op een aantal doelen lopen we echt nog achter. Op energie heeft Nederland wel een inhaalslag gemaakt, maar niet op alle lagen van de bevolking met even grote mate. Bedrijven willen bijvoorbeeld wel aan de slag met verduurzaming, maar wachten op langetermijnbeleid van de overheid. Dit moet voornamelijk gaan over obstakels weghalen, zodat de ondernemingszucht van Nederland, die enorm groot is, kan worden ingezet als een force for good.”

De SDG’s kunnen volgens Maas als kompas dienen om die duurzame, toekomstbestendige bedrijfsvoering door te voeren. Maas: “Ik denk dat duurzaamheid in bedrijfsvoering ook betekent dat je wilt voortbestaan. Je kunt kijken welke doelen voor jouw bedrijf cruciaal zijn, waar je op kan uitblinken. Die SDG’s zullen dan richting bepalen, maar het is ook belangrijk om de andere doelen in het achterhoofd te houden. Shell heeft een grote impact op doel 7, betaalbare en duurzame energie, maar op de balans is de impact op fossiele energie nog steeds vele malen groter.”

Netwerkorganisatie

SDG Nederland biedt op haar website een stappenplan aan om aan de slag te gaan met de doelen. Maas: “We zijn er voor alle sectoren en voor specifieke vragen verwijzen we vaak door naar onze twee bedrijvennetwerken: MVO Nederland en UN Global Compact NL. Die zijn echt experts in het helpen van bedrijven. Op lokaal niveau werken we samen met lokale MKB-netwerken, doen we inspiratie op en koppelen we ketens aan elkaar. In Alkmaar zien we dat bedrijven zijn gaan samenwerken. Er wordt koffiedik opgehaald bij kantoren, daar worden oesterzwammen en vervolgens bitterballen van gemaakt die weer door de lokale horeca worden ingekocht. Tientallen bedrijven zijn op deze manier op lokaal niveau betrokken bij een duurzame missie.”

Zonnepark Schalkwijk

Het oog van de storm

Ondanks dat de doelen niet gehaald zullen worden, vindt Maas niet dat de VN en haar doelen te ambitieus waren. “Nee, dit ambitieniveau was en is nog steeds heel erg nodig. We hebben het gewoon nog niet gedaan, nog niet serieus genoeg gevonden. We zitten nu in het allerspannendste moment van transitiedenken. Waar het allemaal heel onzeker en spannend is. Als we eenmaal door het oog van de storm gaan, kan het heel snel gaan. Kijk maar hoe snel we van het Russische gas af zijn. Toen het eenmaal, dankzij de oorlog, moreel onacceptabel werd, kon het ineens heel snel. Daarom heb ik er nog altijd hoop in dat het beter wordt.”

Meer nieuws